KARMA
Jednostavno-zvuk koji vas dodiruje...
Jedan od najboljih sintova kada su u pitanju kompleksna arpedja, snazni, cvrsti pad-ovi i lead-ovi...Jezgro Karma Muzičke Stanice je snažan mehanizam za kreiranje efekata, zatim “K.A.R.M.A (Key Algorithmic Realtime Music Architecture) – varijabilni modeler performansi”. Što se tiče KARM-inog šematskog pristupa, u samom središtu su GE i KARMA tehnologija, koja koristi visoko inteligentne i muzikalne TRITON radne stanice / semplera, na koji se nadograđuje skroz nova “KARMA” tehnologija, koja koristi visoko inteligentne i muzikalne algoritme – sve u cilju boljih performansi.
Posjeduje sofisticiran ton geneator, fleksibilan sekvencer i profesinalne efekte, a sve bazirano na tehnologiji Korg-ovog glavnog produkta – TRITON radne stanice / semplera, na koji se nadograđuje skroz nova “KARMA” tehnologija, koja koristi visoko inteligentne i muzikalne algoritme – sve u cilju boljih performansi. Zadivljujuće realistično i izražajno. Nevjerovatno kompleksni rifovi sa arpeđo šemama. Duboki ritmovi sa “osjećajem”, koje možete dalje unapređivati ili pojednostavljivati. Sve to uz lake kontrole kakve prije niste vidjeli. Ovo je proizvod koji vodi muzičke radne stanice u budućnost.
Muzička radna stanica je višezvučni elektronski muzički instrument u kombinaciji sa sekvencerom koji omogućava produkciju muzike bez potrebom za dodatnom opremom. Drugi popularan tip za produkciju je “groove machine”, sastavljena od šema podloga sa čijom kombinacijom kreirate muziku na brz i jednostavan način. Oba ova načina su više nego prihvaćena u muzičkoj produkciji, sa svim svojim prednostima i manama.
Muzička radna stanica posjeduje sofiticirana pomagala, uz čije osobenosti možete kreirati bukvalno bilo šta. Kako se pretpostavlja da će te početi “od ničega”, onda je ovakav tip instrumenta bolji izbor za takav način produkcije muzike. Naravno, pošto objedinjuje tako širok spektar naprednih funkcija, od vas se očekuje da posjedujete određen nivo znanja, prije nego što je bi mogli iskoristiti na pravi način.
S druge strane “groove machine”-om se lako barata, sa pojednostavljenim šematskim pristupom i kontrolama, koje će, zbog takve postavke, laku buditi inspiraciju u vama. Međutim, u šematskom pristupu granica postoji, pogotovo tamo gdje će zahtjevniji korisnici tražiti više fleksibilnosti, funkcionalnosti i dubine, u cilju prevazilaženja takvog, predodređenog, šematskog pristupa.
Korg Karma Muzička Radna Stanica objedinjuje oba, od ova dva pristupa muzici, u ovom revolucionarnom muzičkom instrumentu. Kombinacija je funkcionalnosti i sofiticiranosti radne stanice sa jedne, i moćnih graditeljskih sposobnosti “goove machine”-e, sa druge strane. Sve u cilju da vam se pomogne u stvaranju jedinstvene i originalne muzike. Ovaj totalno novi koncept radnih stanica je stvoren da vas inspiriše u kreiranju vaše muzike.
Nova tehnologija u kreiranju šema i podloga
Jezgro Karma Muzičke Stanice je snažan mehanizam za kreiranje efekata, zatim “K.A.R.M.A (Key Algorithmic Realtime Music Architecture) – varijabilni modeler performansi”. Što se tiče KARM-inog šematskog pristupa, u samom središtu su GE i KARMA modularni parametri, kao što je prikazano na stranici 2, koji služe za kreiranje šema, kao za i obradu njihovih podataka u realnom vremenu, datih sa klavijature ili drugih izvora. “Program” u KARM-i može koristiti bilo koji od ova dva modula, a u kombinaciji ili kreiranju pjesme i do četiri odjednom!
GE (Generisani Efekat) određuje pravila podešavanja fraza i šema, na osnovu vaših naredbi. Ovi “GE-ovi” su programirani na način da proizvode široke šeme koje se ne koriste samo za note i riff-ove, nego i za filtere i efekte koje bi inače bilo teško proizvesti odjednom ručno ili radeći korak po korak, nebitno da li se radi o jednom ili drugom sistemu kreiranja muzike.
“GE-ovi” su organizovani u 16 kategorija po instrumentu ili stilu, i moguće je odabrati između, nevjerovatnih, 1190 tipova prethodno programiranih efekata. Modularni parametri u KARM-i određuju podešavanja i spektar sa kojima će GE biti obuhvaćen.
Bez obzira što ovo može zvučati kao da se radi o klavijaturi koja ima prateće šeme tipa Rock ili Latin, to ne može biti dalje od istine! Za razliku od takvih tipova klavijatura, gdje jednostavno uključite prethodno podešen ritam, KARMA generiše fraze algoritmički bazirane na osnovu onog što svirate ili kako se izražavate u datom momentu, sve prema više od 400 GE parametara (npr. pravila za generisanje fraza). Ove fraze su kompleksnije, muzikalnije i različitije nego što bi bilo koji sistem za pratnju mogao proizvesti. Najbolje od svega je što imate apsolutnu kontrolu onog što se dešava i to u realnom vremenu.
Sa lijeve strane glavne komandne ploče se nalazi Karmina kontrola u realnom vremenu (KRTC). Tu je šest potenciometara i dva prekidača podešavanja za, kod svih 16 muzikalno korisnih GE parametara (svaki posebno odabran za pojedini GE), kontrolu u realnom vremenu, onoga što se dešava dok svirate. Elementi koji su pod vašom kontrolom nisu samo tipa “volume”, “timbre” ili “tempo”, nego i visoko muzikalni aspekti kao što si akordna struktura, skale, raspon u tonalitetu i sitnijih promjena - različitosti u frazama kao i povećanje/smanjenje aktivnosti u ritmu.
Muzičke promjene su snaga KARMA tehnologije
Bacimo pogled na Bank A-22 Program (akustični bas). Ako uključite funkciju KARMA i odsvirate nižu notu, doći će do uključivanja “fraze”. KRTC-ova sedmi potenciometar je zadužen za notnu skalu, i pomijerajući ga u desno, uzrokovat će da se notna fraza pomijera između tri tona: onog koji svirate, petinu iznad i šestinu ispod. Glavna skala pentatnoike će biti primjenjena ukoliko je potenciometar na sredini, dok će za frazu sa jednoličnim tonom biti potrebno pomjeriti klizač skroz u desno.
Brojem jedan je označen “Rhythm Syncopation”. Ovaj potenciometar će uzrokovati frazu sa manje nota (uglavnom polovinka), ako je podešen na krajnjoj lijevoj strani. Kako idemo ka desnoj strani, broj nota će se povećavati i uzrokovati da se generišu fraze kompleksnijeg ritma sa sinhronizovanim četvrtinkama kao što je prikazano dole.
Naravno, sve ovo se dešava sviranjem samo jedne note. Ako svirate akorde, oni će se obrađivati uskladu sa odgovarajućom skalom. Čak i ako svirate iste akorde, oni će ipak dobiti drukčije definisane fraze u zavisnosti kojim ste redosljedom svirali note pojedinog akorda. KARMA na ovaj način generiše bogatu mrežu varijacija, kreirajući praktično neograničen spektar fraza u realnom vremenu.
Bliskost u radu sa sekvencerom
Kao što u sekvencer možete sačuvati sve ono što indvidualno odsvirate, tako isto možete uraditi i sa onim što dobijete putem KARMA generisanih funkcija. Pored tradicionalnog raslojavanja kanala jedan po jedan, u Kombinaciji (Combination), možete snimati više kanala istovremeno, zajedno sa KARMA podacima i podešavanjima.
Da postignete pomenuto: prebacite se u aktivan skevencer mod (sa switch mod-a), i sa (F8) birajte “Copy From Combi” komandu, te onda birajte kombinaciju koju želite iskoristiti u snimanju. Ne zaboravite oznažiti “With Efect” opciju, tako da ona u Kombinaciji zvuči onako kako je zvučala kad ste je prvi put odsvirali. Na kraju birajte MultiREC u sekciji (F8), uključite Rec i Start dugme, i počnite.
Snimak će obuhvatiti svaku notu i operaciju do koje je došlo, dok će fraze i efekti biti automatski generisani od strane KARMA funkcije kao i fraze koje ručno dodate sa klavijature, akorda odsviranih sa “CHORD TRIGGER-om” i pokreti KRTC-a i džojstika. Nakon što se završi snimanje, svi podaci su pisani standardnim jezikom sekvencera (note i promjene kontrole MIDI-ja), pa se kao takvi mogu i obrađivati.
Karmin sekvencer omogućava i manipulaciju pjesme, njenim dijelovima zvanim “pattern”, posebno zgodnim kod kreiranja kod “dance” muzike.
U vezi sa ovim je i RPPR (Realtime Pattern Play/Recording) koji omogućava sviranje određenih fraza jednostavnim pritiscima na klavijaturi. Fraze koje generiše KARMA funkcija se mogu direktno snimiti u “pattern”, a zatim i puštati ponovo uz pomoć pomenute RPPR funkcije – odličan način efikasnijeg kreiranja muzičkih ideja.
Sve za što vam koristi radna stanica
Ton generator Karma radne stanice posjeduje identičan onome hiper integrisanom (Hiper Integrated) kao i kod glavnog Korg-ovog proizvoda – TRITON-a. Sastoji se iz 640 korisničkih programa, 256 progama, 9 setova bubnjeva sa podrškom za drugi nivo GM i 768 kombinacijskih lokacija gdje sve ovo možete smjestiti. Posjeduje pet odvojenih jedinica za vanjske efekte (102 tipa efekata), dve master jedinice (89 tipova), sa trodijelnim master stereo ekvilajzerom. Ove tehnologije su korištene, od strane Korg-ovih priznatih stručnjaka, pri dizajniranju zvukova u seriji TRITON instrumenata. Zapravo, Karma muzička stanica je kompatibilna sa zvukovima TRITON-a, ne računajući arpeđo šeme.
Karma Muzička Stanica ima iste slotove za proširenje kao i TRITON, gdje vam je omogućeno da povećate memoriju sa dve 16-megabajtne EXB-PCM kartice i da ugradite DSP ton generator - šestoglasni MOSS (Multi Oscilatorski Sistem Sinteze). Na ovaj način postižete “trostruku iskorištenost sistema” – sa moćnom KARMA funkcionlnošću, HI sintetskom sistemu, i MOSS-om.
Moćan 16-to kanalni sekvencer, kapaciteta 200.000 nota, je ugrađen u karmu. Objedinjuje snimanje u realnom vremenu ili korak po korak, zatim pojedino ponavljanje kanala, mogućnost povezivanja u dijelove iz manjih cjelina, kao i široke mogućnosti i kontrole obrade zvuka. Stvaranje različitih tipova muzike, jedostavnim pritiskanjem dugmića ili pomijeranjem potenciometara, Karma Muzička Stanica eliminiše potrebu za bilo kakvom dodatnom opremom.
Inače, ovaj instrument posjeduje tri puta snažniji processor od TRITON-ovog. Tako da čak i u jako kompleksnoj i zahtjevnoj obradi – npr. KARMA funkcija unutar Kombinacijskog moda, gdje se generiše i modifikuje više fraza odjednom, note su precizne i vremenski nepogrešive.
Slotovi za proširenje
Zbog lakšeg pristupa, slotovi za proširenje se nalaze na gornjem dijelu komandne ploče. Maksimalno proširena, Karma Radna Stanica, može imati do 64mb rama nevjerovatno kvalitetnog WAV zvučnog zapisa. Slot za proširenje za 6-glasne EXB-MOSS DSP (isti kao kod inovativnog Z1 sintsajzera) sintetske mašine, je postavljen sa donje strane.
Tipke za odabir mod-ova
Ove tipke služe za prebacivanje i navigaciju između glavnih modova: Kombinacije, Programa, Sekvence, Diska, i Global-a. Potenciometar za određivanje tempa nalazi se iznad pomenutih, izdvojen kao nezavisan potenciometar.
Tipke za akorde
Bilo koji akord, do osam tonova odjednom, može biti zadat za jednu od četiri slobodne tipke. Ovo je zgodan način da dođete do ideje za vašu pjesmu. Ili možete napraviti tipove akorda koje je inače nemoguće odsvirati jednom rukom, te ih iskoristiti u živom nastupu. Ne zaboravite probati ove prilikom preslušavanja odgovarajućih Programa ili Kombinacija, da čujete kako su programeri prvobitno zamislili njihovu upotrebu. Sa njihove lijeve strane je ON/OFF dugme za KARMA funkciju.
Kontrole u realnom vremenu za KARMA funkciju
Osam potenciometara i dva prekidača služe za kontrolu vaše Karma funkcije u realnom vremenu. Dugme “SCENE”, koje se nalazi sa donje lijeve strane, služi za pomijeranje između različitih podešavanja. Svi podešeni parametri su vidljivi na LCD ekranu.
Kontrole u realnom vremenu i džojstik
Ova četiri potenciometra obezbjeđuju kontrolu osam zvukova ili parametara efekata, takođe u realnom vremenu (gdje su četiri već predefinisana, kao npr. filter ili ekvilajzer i četiri ostavljena za korisnika). U dodatku su tu još i 2 prekidača, takođe korisnički definisana, kao i već dobro poznati Korg-ov četverostepeni džojstik.
Klavijatura
61-o tipkovna klavijatura reaguje na sve brzine i dodire. Prednja kontrolna ploča, sa lijeve strane sdrži ulaz za flopi drajv (disketa) i ulaz za slušalice.
LCD ekran i pristup podacima
Pregledni ekran od tečnog kristala je rezolucije 240x64 tačke. Mekane tipke se nalaze ispod njega, a sa lijeva i desna su klizač za listanje podataka, kružni potenciometar i numerička tastatura sa kursorom (pokazivač)
Dugmići za programe
Ova dugmad služe za pristup Progam i Kombinacijskoj bazi. A/B/E služe za prethodno odrađene Programe ili Kombinacije, C/D za zvukove iz proširenja EXB-PCM, F ako imate instaliran EXB-MOSS, i na kraju G za programe iz GM2 baze. Takođe, omogućen vam je i poseban pristup po Programima ili Kombinacijama.
Sekvencer
Ovaj dio posjeduje zadata dugmad, kao npr.: Play, Stop. Na taj način izjednačava jednostavnost u radu, kao da se radi o klasičnom sekvenceru. Sekvencer ima kapacitet 200.000 i rezoluciju 1/192 četvrtine note, kao i mogućnost da odsvira SMF fajlove direktno sa diskete. Kao što smo prije rekli: fraze i šeme odrađene preko KARMA funkcije se direktno mogu zapisati u sekvencer.
Upoznajte vašu karmu
Jedna od težih stvari u vezi sa instrumentom kao što je Karma, je da nju, i sve njene nevjerovatne mogućnosti i sposobnosti, opišete samo riječima. U nastavku ćemo opisati neke Programe i Kombinacije koje na potpun način iskorištavaju funkciju “KARMA performance modeler”.
Sve što smo ovde obradili nalazi se i na sajtu www.korg.com/karma, tako da ih putem interneta možete poslušati. Naravno, savjetujemo vam i da odete do lokalnog Korg distributera i sami isprobate Karmin nevjerovatan potencijal.
Prvo odsvirajte par programa da osjetite KARMA funkciju
Program je pojedinačan “zvuk”. Najjednostavniji način da shvatite šta se dešava upotrebom KARMA funkcije je da počnete sa jednim Programom. Pošto KARMA funkcija može biti već prethodno zadata u Programu ili Kombinaciji, neće vam biti teško isprobati ovo, čak i kod lokalnog prodavca. Jednostavno svirajte po klavijaturi i pritisnite “Chord Trigger” dugmiće, da osjetite snagu KARME.
Na slici je “funky guitar chord” riff, sa širokom primjenom – počev od voklanog R&B-a do instrumetalnih dionica u fusionu. Kad pritisnete tipke u donjem-srednjem tonalitetu, instrument će generisati propratne zamućene tonove, vezane za niže note, dok će više tonove akordirati. Naravno varijacija zvuka će uvijek zavisiti od samog akorda kojeg svirate. Posebno obratite pažnju na upotrebu, gore pomenutih, zamućenih i otvorenih tonova. Ovakve zvukove bi bilo teško dobiti svirajući ručno, ali upravo to je ono što na lak način dobijate od KARM-e.
Dok svirate, postepeno pomjerajte KRTC klizač 6, od lijeva ka desno. Pomjeranjem klizača postižete više varijacija u akordaciji, ka jednom dinamičnijem stilu.
Zatim probajte broj sedam pomjeriti s lijeva na desno. Do sad, kao što ste primjetili, zamućene note donjeg registra su u stvari bile pojedinačne note. Ovim postižete, pomjerajući od lijeva ka desno, da se note “umnožavaju” ili da se unapređuju akordi. Nisu klizači jedini koje možete koristiti, takođe možete upotrebiti i dugmiće. Dugme broj 1 uključuje LPF rezonancu, a rezultovat će zvukom tipa “wah-wah” primjenjenom na akordu. Klizač broj 4 služi za kontrolu brzine, i stvara mogućnost šematskih varijacija zajedno sa “ghost” (nenaglašenim) notama.
Nevjerovatno su dobro odrađeni zvukovi akustične gitare svirane prstima. Arpeđo šeme će se aktivirati sviranjem u srednjem predjelu klavijature, a završiti u prirodnom “ritardand-u” kad prestanete svirati.
Ovaj se program može kontrolisati na više načina sa klavijature. Držite akord (ili pritisnite “LATCH” dugme), a onda odsvirajte ton nekoliko puta oko note C6 ili više. Svaki put kad je odsvirate, dodatna nota će biti generisana u arpeđu, te vam na taj način praktično omogućiti da svirate arpeđo jednim prstom!
Sviranje više tonova će uzrokovti pojavu više propratnih arpeđo nota. Držeći akord, probajte i podići tonalitet (džojstikom).
Prva polovina arpeđa će se generisati u odnosu na onoliko koliko ste podigli tonalitet, dok će druga reagovati na to kad ga vratite u normalu. Na taj način kontrolišete više arpeđa i poboljšanja na akord odjednom.
Dalje govorimo o solo trubi, bogatog “limenog” zvuka, tipičnog za Korg. Za početak odsvirajte jednu notu iznad srednjeg C. Ako je odsvirate snažno, KARMA će generisati frazu, a ako svirate mekše, automatska generacija će se zaustaviti - moći ćete svirati bez smetnji – na tradicionalan način. Inače, fraza koja je bila generisana u datom momentu će se prilagotiti na prethodno odsviran akord.
U ovom slučaju (PROG A-025), neki vrlo “cool” akordi su pridodati na četiri “CHORD TRIGGER-a”, locirana ispod KRTC klizača, koji vam omogućavaju da dobijete interesantne fraze jednostavnim pritiscima na dugmad, dok KARMA odrađuje posao. Posebno obratite pažnju na ulogu klizača 5 i 6 .
Generišite više dijelova odjednom
U karmi je moguće odabrati do 8 Programa koji se mogu svirati kao odvojeni dijelovi ili slojevi. Kombinacija ima mogućnost upotrebe do četiri KARMA modula odjednom, te na taj način dobijate višedijelni sklop, što zaista oslobađa svu moć Karma Muzičke Stanice.
Savršen primjer KARMA potencijala je i sam početni zvuk na Karma Muzičkoj Stanici. Odsvirajte akord ispod srednjeg C. Note će zvučati kao akordni “pad”, a uz njega će čitav popratni sklop sa udaraljkama, basom, “arpeggiator-om” i glasom, zvučati odgovrajuće. Tipke iznad srednjeg C su zadužene za monofoni vodeći Sint, tipičan za Korg, tako da desnom rukom možete svirati solo.
Pomijeranjem KRTC klizača lijevo ka desno, će se mijenjati uloga perkusija i njihovo kretanje ka snažnijim bubnjevima i kompleksnijim frazama koje uključuju još više različitih zvukova bubnjeva. Bas dionica se modifikuje klizačem broj 2. Klizačem na krajnjoj lijevoj strani, će se čuti svega par nota po mjeri. Njihov broj će se povećavati kako se klizač pomjera ka desno.
Primjetit će te i zanimljiv zvuk koji se, na kompleksan način, stvara prilikom promjene nivoa. Klizač broj 5, ka desno, prouzrokovaće ritmove kompleksnijih šema i zvukove tipa preciznih prelaza. Još jedan zvuk, stvara arpeđo tipa “sine-wave”, a za njegovu kontrolu je zadužen klizač broj 7, odnosno za brzinu, a dugme broj jedan za njegovo uključivanje -isključivanje. Na kraju, uptrebite i džojstik za brze promjene u stilu DJ operacija u ritmu.
Ostale kombinacije
Postoji i mnogo drugih zanimljivih Kombinacija. Na primjer, birajte A-019 (Techno’nHip-Y) (na www.korg.com/karm sajtu je označen kao Karma Track 5) i odsvirajte par tipaka na središnjem dijelu klavijature, zatim pokušajte pomjerati džojstik u KRTC klizače 6 i 8. Generisaće se dodatak od par dobrih, ali tiših, pratećih fraza.
Probajte i A-016 (Earthy Groove) (na www.korg.com/karma sajtu označen kao Track 6) i svirajte sa obe ruke da aktivirate ovu zgodnu “Dance” postavku. Probajte klizače 5 i 7, dok sa brojem 2, prethodno odredite kompleksnije fraze na basu.
E-013 (Orchestral String) (na sajtu www.korg.com/karma označen kao Track 7) je klasična žičana postavka. Odsvirajte akord u donjem registru, a KARMA će generisati odgovarajuće fraze žičanih instrumenata, koje malo podsjećaju i na neke filmske zvukove. (“Chord Trigger” može u ovom slučaju biti posebno efikasan). Modifikaciju fraza u ovom slučaju postižete klizačima 6 i 8.
Sistemska verzja 2.0 za
Karma Muzičku Radnu Stanicu
Korg sa ponosom predstavlja novu sistemsku verziju 2.0 za Karmu, {to je nadogradnja za ovu revolucionarnu radnu stanicu, koja pruža nove mogućnosti, funkcije i unapređenja, te je čini još jednostavnijom za rad sa KARMA funkcijom.
Ova verzija KARMA operativnog sistema je besplatna za “download” sa www.korg.com sajta.
Detalji o nadogradnji
- Unapređena GE podrška
Sistem 2.0, dodaje 320, korisnički definisanjih, GE lokacija (10 bank-ova puta 32) u KARMA radnosj stanici.
EXB-PCM04/05 proširenja posjeduju novo-stvorene KARMA “patterne”, koji se mogu instalirati u vašu radnu stanicu omogućavajući vam potpuno iskorištenje KARMA funkcionalnosti. GE podaci, se unose korisničku GE memoriju u cilju proširivanja vaših mogućnosti muzičke obrade i izražavanja.
- “Zarobljavanje slučajnosti”
Sad možete “zarobiti” (sačuvati za “playback”) bilo koju od različitih fraza koje se nasumično kreiraju KARMA funkcijom.
Novi dodatak (“Start Seed” parametar) daje vam opciju da odaberete, koja će se, od million mogućih, fraza koristiti u KARMA funkciji. Uključite “Freeze Loop Length” parametar da odredite mjere kad će se ova funkcija uključivati, odnosno isključivati, a zatim primjenite “Random Capture” naredbu da “zarobite” nasumično generisanu frazu, te je zatim odsvirajte ponovo ili sa ponavljanje upotrebom dugmeta (trigger). Zahvaljujući ovome, sad imate mogućnost da ponovo puštate fraze koje vam odgovaraju (generisane KARMA funkcijom), te stižete kontrolu i potpunu upućenost u ono što se treba dogoditi.
- Kontrola vremena
Ovim postižete kontrolu perioda fraza generisanih KARMA modulom. Npr. jednostavno je 4/4-sku frazu promijeniti u 3/4-sku ili čak u 7/4. Takođe možete kontrolistati više dionica odjednom kao što su: bubanj, bas, ritam gitara, solo gitara, unutar kombinacije. Ova funkcija je odličan način da razvijete varijacije na vaše fraze ili da kreirate sasvim nove načine izvođenja muzike.
- Kontrola tempa
Prednja ploča (TIMBRE/TRACK), se sad može koristiti i za kontrolu tempa, što vam omogućava podešavanja tempa KARMA funkcije u realnom vremenu. Ovo ne samo da kontroliše tempo KARMA funkcije, već i tempo sekvencera ili SMF playback-a. “Tap tempo” (na dodir) može biti kontrolisan i uz pomoć pedale (foot switch).
- KARMA TX filteri za note
Ova funkcija onemogućuje odašiljanje nota kreiranih KARMA funkcijom. Njena upotreba se vezuje za sviranje u kojem KARMA modul kontroliše parameter tipa Pan, Filter cutoff, i efekte dinamičke modulacije, te na taj način imate potpunu kontrolu nad onim što svirate, dok KARMA funkcija dodaje dinamičke i izražajne detalje vašoj izvedbi.
- KRTC KARMA ekran vrijednosti
U svakom modu KARMA RTC odjeljka, prekidači i klizači koji su u upotrebi će imati sve vrijednosti svojih parametara prikazane na ekranu. Ovo vam daje potvrdu na kojem nivou su GE ili RT parametri modula kojeg mijenjate.
- Automatsko KRTC ime
Kad se pozovete na novi GE unutar Programa, Kombinacije ili Sekvencer moda, možete odrediti da sistem automatski daje imena Karminim kontrolama u realnom vremenu, tako da uvijek možete znati šemu koji klizač ili prekidač služi.
- Copy/Swap KARMA Scene
Sad možete kopirati ili zamijeniti mjesto (swap) kod Scene ½ podešavanja KARMA funkcije. Ovo dozvoljava efikasnije obrađivanje funkcije Scene, koja služi za memorisanje trenutnih položaja prekidača i klizača kod KARMA kontrole u realnom vremenu.
Detalji o nadogradnji u KARMA
Sekvencer modu
- Obradite zvukove iz svake pjesme koju ste kreirali
Parametar “Tone Adjust” služi za podešavanje pojedinog zvuka samo unutar programa koji se nalazi u određenoj pjesmi. Na primjer, sad možete podesiti ADSR ili filter Amp, podesiti visine oscilatora, a sve bez povratka u Program mod i obrade unutar njega.
- Podrška za MIDI sistem, ne uključujći promjene parametara
Pojedini parametri za efekte ili kanale u Sekvencer modu sad podržavaju MIDI sistem bez promjena istih parametara. Ako priključite vanjski sekvencer i iskoristite KARMA radnu stanicu kako 16-to kanalni višezvučni ton generator, ovi parametri imaju mogućnost kontrole preko MIDI-ja, dajući vam totalnu kontrolu u miksanju.
- Snimanje na “jedan dodir”
Prenošenje Programa ili Kombinacije u Sekvencer mod, sa svim efektiima i KARMA podešavanjima, je do sad bio kompleksan proces. Ali sad je sve to jefnostavno – pritiskom na ENTER i RECORD, sistem automatski setuje ove stvari, a vi samo trebate pritisnuti START za presnimavanje. Ovo nedvosmisleno ujedinjuje djelotvornost Programa ili Kombinacije sa produkcijom pjesme, tako da ideje i inspiracije za pjesmu, dok svirate na KARMi, mogu odmah biti ukomponovani u istu.
-“Swing Quantize” parametar
“True Swing Quantize” je dodata “quantize” funkciji u cilju boljeg podešavanja tempa vaše svirke. Jednostavno je dodati suptilne osjećaje tipa “shuffle” ili “hip-hop” u standardnoj 16-to ritmičnoj frazi.
-Kopiranje iz programa
Sad na jednostavan način možete kopirati podešavanja u Programu (uključuju}i efekte i KARMA podešavanja) u Pjesmu ili Kombinaciju, osiguravajući da zvuk koji vam se svidio unutar pojedinog Programa dobijete i u ostalim modovima.
-“MultiREC Standby” opcija
“MultiREC Standby” opcija je dodata na korisnički meni unutar komande “Copy From Combination”. Funkcija je koja automatski podešava odgovarajuće parametre za snimanje kompleksnih KARMA kombinacija u sekvenceru.
Podaci o nadogradnji u Program i Kombinacijskom modu
- Slanje Start/Stop komande
Ovo omogućava, ako se nalazite u Program ili Kombinacijskom modu, da zaustavite ili pustite u rad MIDI uređaje sa KARMA funkcijom. Ovo je dobar dodatak pri odnosu sa “slave” ili “Electribe” uređajima, koje koristite tokom sviranja.
Nadogradnje u Globalnom modu
-“Auto” mod u MIDI satu
Sa ovim modom, KARMA radna stanica detektuje prisutnost MIDI sata i podataka koji se primaju od vanjskih uređaja, pa se u odnosu na njih izvršava sinhronizacija, ukoliko za to ima potrebe.
- Filter MIDI “kontrole u realnom vremenu”
U vezi sa ovim, na KARMA radnu stanicu, je dodato filtriranje standardnih i MIDI podataka u realnom vremenu (pokazivač pozicije, start, continue, stop) i može se koristiti kao višezvučni izvor sa vanjskim sekvencerom.
-“Foot switch” / operacije sa pedalom
Za obavljanje zadataka za koje već imate određene kontrole, na džojstiku ili klizačima, sad možete odrediti i pedalu. Na ovaj način možete pedalom regulisati KARMA kontrole u realnom vremenu ili mijenjati brzine kružnog ciklusa bez ulaska u Program ili Kombinaciju.
PC/MAC Progami (software) za KARMA radnu stanicu
Kupovinom Karme dobijate 1190 predodređenih “Generisanih Efekata”, poznatijih pod skraćenicom GE. Generisani Efekat je niz alogoritmički generisanih nota, kontrololera, ili ritmičkih podataka koji se kreiraju ili zvukova koji se stvaraju dok svirate u realnom vremenu. Ovo može biti sve od jednostavnijih arpeđo šema, preko čvrstih bas dionica, do “divljih” notnih skala ispod jake muzičke podloge. Za razliku od uobičajenih “arpreggiator-a” ili auto-pratećih proizvoda, ovi “GE-ovi” se mogu definisati s jedne strane, na bezbroj načina, tj. u odnosu na način kako i šta se svira, ili s druge, na način kako ih vi programirate (nešto kao muzička umjetna inteligencija). Osam klizača i dva prekidača (poredani u dvije cjeline) osiguravaju čvrstu kontrolu svih parametara KARME u realnom vremenu.
Novi, moćniji softver – KARMA MW software for Mac/Windows, daje pregršt novih osobina, te pristup za 400 GE parametara, gdje korisnici imaju mogućnost kreiranja novih GE-ova ili nadogradnje postojećih, a sve na osnovu onoga što njima treba, odnosno što njihova muzika ili tehnika zahtijeva. Maksimalno 320 novih GE programa, je moguće unijeti sa diskete ili MIDI-ja. Postojeći GE-ovi se mogu “prebaciti” na računar, te tamo obraditi i kao takvi vratiti na radnu stanicu. Karmin novi MW sistem može konvertovati kanale iz svog sekvencera iz SMF (Standard MIDI File), kao i TRITON-ove arpeđo fajlove u GE-ove, i tako vam dati osnovnu “prvu pomoć” u pravljenju vlastitih GE-ova. Šeme koje sadrže ritmove, CC šeme, zatim šeme tipa brzina/trajanje, se mogu lako i brzo ukomponovati sa ovim GE-ovima.
Maksimalna integracija sa KARMA muzičkom stanicom
Funkcionalnost KARMA moda je u tijesnoj vezi sa novom verzijom 2.0 u cilju što bolje iskorištenosti. Stanica može odgovoriti na bilo koji zadatak koji KARMA mod pošalje, odašiljući podatke iz Sekvencer moda u Karma MW ili kroz MIDI. Podaci se automatski konvertuju u korisničke GE-ove, pa odmah možete pristupiti eksperimentisanju sa generisanim podacima ili varijacijama vaših zvukova. Poslije daljnje obrade (ako imate potrebe za njom), program će slati podatke na klavijaturu, opet kao novi GE, gdje ga možete sačuvati i upotrebiti uživo ili sl., a kompjuter zaboravite i ostavite kod kuće.
Visoka tehnologija kod ovakvog načina obrade, kontrolisanja i korištenja zvuka, je muzičko iskustvo kakvo ne pruža ni jedan drugi instrument.
Proizvod je Karma laboratorije (http://www.karma-lab.com) sa verzijama za Mac i Windows sisteme. Za sad samo u engleskoj verziji. Ukoliko želite saznati više detalja o nabavci ovog softvera, korisničkoj podršci ili nadogradnjama KARMA Muzičke Radne Stanice, kontaktirajte vašeg lokalnog distributera.
“Uhvatili” smo jednog od pronalazača KARMA tehnologije, Stephen Kay-a, baš kad je “pakovao Gold master CD” KARMA softvera, da ga pošalje proizvođačima.
Zašto Karma 2.0?
Operativni sistem 2.0 je tu zbog nekoliko razloga. Prvo, uvijek obraćamo pažnju šta naši korisnici imaju da kažu za Karmu, odnosno koje njene osobine imaju nedostatke i koje funkcije bi se mogle pojednostaviti. Prikupili smo mnogo ideja, i prihvatili one za koje smo smatrali da će stvarno poboljšati rad ove klavijature, kao npr. “Auto Song Setup” funkciju, koja omogućava lakše snimanje Programa ili Kombinacije u sekvenceru.
Drugo, konstantno se trudim unaprediti tehnologiju rada, kao npr. kod “Freeze Randomize” i “Random Capture” funkcija. Htjeli smo da korisnici što bolje iskoriste i razumiju ove dodatke, radije nego da čekaju nešto novije što će se pojaviti u budućnosti.
Treće, htjeli smo razviti skroz nove funkcionalnosti za barem nekoliko EXB proširenja. U vezi sa ovim, napravio sam jedan novi mod, gdje GE može simulirati Triton Arp šemu, pa smo tako dobili mogućnost da postojeće Triton-ove šeme konvertujemo u GE-ove.
Dalje, Korg-ov tim za razvoj zvuka je proveo čak pet mjeseci, mukotrpno dodajući sve osobine na osnovu kojih se za KARMU ne može reći da je “samo arpeggiator”.
Novi podaci za EXB 04 i EXB 05 su u prodaji samo nekoliko sedmica, a već dobijamo komentare od korisnika da je novi zvuk nevjerovatan. U stvari, na Yahoo-ovoj Karma grupi (http://groups.yahoo.com/korgkarma), gdje imamo preko 1600 korisnika, nekoliko korisnika koji posjeduju obe, Triton i Karma, kažu da neće vraćati proširenja koja su stavili u Karmu, nazad u Triton. U svakom slučaju - Dođite i pridružite nam se tamo. Ja sam skoro uvijek “on-line” i odgovaram na pitanja.
Sve u svemu, htjeli smo potvrditi našu odanost korisnicima sada, kao i u budućnosti. Samo zato što je Karma stara godinu i šest mjeseci, ne znači da je “zastarjela” ili u opasnosti da je prestignu drugi modeli. U stvari, sa operativnim sistemom 2.0 svježa je kao da je “od jutros”.
Zašto KARMA “MW”? Da li je Karmu kao muzičku stanicu teže koristiti?
Karmin softver otkriva skrivenu – internu, strukturu KARMA GE-a po prvi put. Jedno je čuti kompleksan sklop nota kad svirate akord, ali sasvim druga stvar kad to zaista tako izlazi u sklopu muzike. Velika je prednost kad imate “opipljiv uvid”, na ekranu, o svim odabranim notama, šemama, i da njih više od 400 vrlo lako i brzo možete podesiti. Tad se to zove jedan veliki korak napred.
Treba i naglasiti i to, da ovaj softver nije onaj koji smo Korgov razvojni tim i ja, koristili da razvijemo KARMA efekte na klavijaturi – još je bolji! Dodao sam opciju da “uhvatim” fraze sa internog sekvencera ili vanjskih SMF podataka, te da direktno mogu biti pretvoreni u GE (između ostalog), što je nešto što do tada nismo mogli. Tako da će korisnici pored starih alata, koje su koristili, imati pristup i poboljšanim verzijama.
Što je još bitnije, softver nije “tiha” alatka za obradu na klavijaturi. Ona u sebi objedinjuje i samu KARMA generatornu mašinu.
Kako je sad softver – “rame uz rame” sa vašom Karmom, tako imate praktičan pristup svim, od osam KARMA modula, kad god to poželite. To je nešto kao da imate dve Karme odjednom.
Poslije svega ovoga, ipak treba reći da je KARMA MW kompleksan sistem, sa kojim treba raditi i učiti. Jedan od razloga kašnjenja je i taj da smo dio vremena iskoristili da napravimo i online sistem za pomoć sa objašnjenjima za svaki od parametara u cilju boljeg razumijevanja onoga što radite. Takođe, planiram da dodam i nova uputstva na www.karma-lab.com, u bližoj budućnosti, koja će pružiti još više savjeta. Sve u svemu, mislim da će ovo samo pomoći da Karma bude lakša za korištenje, za korisnike bilo PC-a ili Mac-a.
Sad, kako je prošlo više od godinu dana od izlaska Karme,
šta bi to bilo, što bi nam vi mogli reći da se ona opiše drukčije?
Bez obzira koliko je neki voljeli, drugi će reći da je to samo
Dobra klavijatura sa “ludim” “apreggiator-om”!
Jednostavno, samo činjenica da je to sasvim drugačiji način generisanja muzičkih šema, da ga je jako teško i opisati. Najbolji način da razumijete, je da ga probate. - Kad bih ja bio neko ko se prvi put susreće sa Karmom, u prodavnici muzičkih instrumenata, ja bih prvo ispitao individualne programe u kombinaciji sa KARMA funkcijom. Jeste da je jednostavno otići u kombinacijski mod i dobiti, sa četiri GE-a, kompletnu prateću podlogu – DA! Impresivno izgleda, ali prečesto izaziva komentare tipa “ah, ovo je samo još jedna u nizu od onih klavijatura za aranžiranje”. U stvari nije poenta u tome, jer nije da vam nije uvijek potrebno da generišete kompletne prateće podloge (iako neki rade samo to), nego možete početi sa jednim kanalom ili jednistvenim efektom na koji ćete postepeno nadograđivati muziku u jednom, više tradicionalnijem maniru.
Jednostavno testirajte KARMA funkciju na jednom programu (pritisnite prekidač označen kao PROG, sa lijeve strane, da vas odvede u program mod). Takođe, nemojte se zadržavati na pojednom previše dugo. Probajte jedan, malo ga ispitajte, pa pogledajte i nešto drugo. Vjerovatno vam se i neće svidjeti baš svaki ili vam svaki neće “sjedati” uz muziku koju svirate. Ali, probajte, u smislu da se uvjerite da svaki zadatak koji odradi KARMA funkcija, je u stvari živi muzički generator, a ne samo izlizana fraza. Svaka je različita i spremna da odgovori na način na koji svirate ili na način na koji manipulišete kontrolama u realnom vremenu i to na zanimljiv, nepredvidiv, a najvažnije način, koji će vas još više inspirisati.
Bitna stvar koju treba napomenuti je da KARMA funkcija nije zamjena za nedostajući talenat – ona je u stvari samo pojačalo za talenat. Ako ste dobar muzičar, još će te više dobiti od ove funkcije, te ćete je moći bolje razumjeti i koristiti nego početnici. Npr. postojanje “Chord Trigger” dugmića nije da bi ljudi sa slabom tehnikom lijeve ruke bolje svirali akorde (iako je to na neki način nus-pojava). Oni su tu su da ih možete programirati po vašem nahođenju, pa da ih onda iskorostite u brzim, “rafalnim istrzajima”, kakve ne biste mogli postići na regularnoj klavijaturi, bez obzira na to koliko dobar muzičar bili. I ne zaboravite da je Karma nevjerovatno moćan sint, čak i bez KARMA funkcije – jednostavno je isključite i ispitajte šta možete uraditi sa programima i kombinacijama kao da je u pitanju običan sintsajzer.